Стипендије Владе Мексика

Амбасада Мексика у Београду доставила је Универзитету у Крагујевцу информације о стипендијама доступним за студије у Мексику 2016. године.

На билатералном плану Влада Мексика држављанима Србије нуди две стипендије: једну нову (доступну од јануара наредне године) и другу у виду продужетка стипендије.

1. Стипендије Владе Мексика за 2016. годину

У току је конкурс за стипендије Владе Мексика за 2016. годину.

Доступни су следећи нивои мобилности

• мобилност на нивоу основних и мастер студија – максимално трајање програма: 1 семестар
  • истраживање на нивоу мастер и постдокторских студија – максимално трајање програма: 12 месеци
  • специјализације - максимално трајање програма: 1 година
  • стипендије за мастер студије - максимално трајање програма: 2 године
  • стипендије за докторске студије - максимално трајање програма: 3 године
  • медицинске специјализације и субспецијализације - максимално трајање програма: 3 године

Листу институција које учествују у овом програму можете видети овде.

Профил кандидата:

• завршене основне, мастер или докторске студије (у зависности од нивоа мобилности за коју се кандидат пријављује)
  • најмања просечна оцена 8,00 на последњем завршеном нивоу студија
  • познавање шпанског језика на напредном нивоу

Стипендије не могу бити додељене за следеће области: пословна администрација, пластична хирургија, рачуноводство, маркетинг, стоматологија, адвертајзинг и њима сродне дисциплине.

Стипендија покрива: месечну новчану накнаду, трошкове такси и школарине, трошкове пута до Мексика и назад (повратна авионска карта) и трошкове превоза од Мексика до институције на којој ће кандидат похађати жељени програм.

Пријава се одвија путем Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије. Заинтересовани кандидати који испуњавају услове треба да доставе пријаве са комплетном документацијом овом Министарству.

Крајњи рок за доставу пријава овом Министарству је 25. јули 2015. године.

Министарство ће потом упутити званичну кандидатуру за доделу стипендија мексичкој страни посредством Министарства спољних послова Републике Србије. Непотпуне пријаве неће бити разматране, а мексичка страна не враћа документацију одбијеним кандидатима.

Напомена: Одвојени су процеси пријаве за стипендију и на жељени програм у Мексику. Да би могли да конкуришу за овај програм стипендија, заинтересовани кандидати морају бити прихваћени или уписани на жељени програм на одабраној институцији у Мексику.

Више о овом програму можете видети овде

2. Специјални програми за 2015. годину

Категорије:

• Гостујући професори – више информација о програму можете видети овде
  • Учесници конференција – више информација о програму можете видети овде
  • Стипендије за специјалисте за мексичке студије – више информација о програму можете видети овде
  • Боравишне стипендије за уметнике – више информација о програму можете видети овде
  • Боравишне стипендије за представнике медија - више информација о програму можете видети овде
  • Стипендије у области побољшања квалитета мексичких средњошколских и високошколских образовних институција – више информација о програму можете видети овде

Рок за пријаву: 14. август 2015. године

Више о програму можете видети овде

Информације о овим програмима на сајту Министарства просвете, науке и технолошког развоја можете погледати овде.

3. Додатне стипендије Секретаријата спољних послова Мексика

Поред наведених програма, Секретаријат спољних послова Мексика нуди и следеће стипендије (додатне у односу на квоту стипендија понуђених на билатералном плану):

• 15 стипендија за реализовање основних, мастер и докторских студија на институту El Colegio de Mexico
  • 25 стипендија за реализовање мастер и докторских студија на Латиноамеричком факултету за друштвене науке (Facultad Latinoamericana de Sciencias Sociales – FLASCO)